Föld a palack tetején
Borászatunk folyamatosan keresi a lehetőségeket az általunk okozott környezetterhelés csökkentésére.
Ennek keretében egy sor változtatást vezettünk be a szőlőben és a pincében.
A palackozást követően, a dugók védelmében a borászatok több féle megoldást alkalmaznak, ahogyan mi is tettük, de a műanyag és fém kapszula, a színes viasz-műanyag kombó, mind-mind elveinkkel ellentétesek voltak.
A pálinka főzés során felfigyeltem arra, hogy a kolléga a pálinkafőző üst csőcsatlakozásait, a hagyományos módon, agyagos sárral tömíti.
Érdekes, viszont működő megoldás, a nyomás és a hő ellenére.
Gondoltam, ha ezt kibírja, a palack tetején a dugóra vékony rétegben rákenve szintén stabil maradhat, miközben védi azt a potenciális külső szennyeződésektől.
Ráadásul ügyelünk arra, hogy az agyagos föld ugyanonnan jöjjön, ahonnan a palackban lévő bor is származik, hiszen ahogyan a bor, úgy a föld is információkat közvetít.
• A kinyitás csak egy minimális odafigyelést igényel, pl. egy tányér, vagy egy papírlap felett, hogy a lepotyogó száraz por ne szóródjon szét.•
Ez igazán apróság, amellyel viszont sokat tehetünk a bolygónkért.
Globális szinten a borászatok évente 15 milliárd kapszulát használnak fel, amelyeknek az előállítása, szállítása súlyos környezetterheléssel jár, nem beszélve a keletkező szemét hatásairól.
A világot nem tudjuk egyedül megváltoztatni, de mi magunk változhatunk. Ez a bolygó mind közül a legcsodálatosabb, élni, itt élni, hatalmas ajándék, hát vigyázzunk rá.
Maurer Oszkár