Délvidéki borász a Külhoni Magyar Borászok Egyesületének az elnöke
A Kárpát-medence magyar borászainak az összefogásával szombaton Budapesten alapították meg ünnepélyesen a Külhoni Magyar Borászok Egyesületét. A kezdeményezés által a jelenlegi Magyarország államhatárain kívül eső magyarlakta területeken tevékenykedő gazdák számára nyílik lehetőség a szőlő- és borkultúra hatékonyabb fejlesztésére, valamint az évszázados hagyományok felelevenítésére. Az alapítók között vannak erdélyi, kárpátaljai, délvidéki, érmelléki, lendvai borászok is. A Külhoni Magyar Borászok Egyesületének elnökévé Maurer Oszkár hajdújárási borászt választották.
– E borvidéknek nagyon komoly magyar szőlészeti és borászati hagyományai vannak. A Magyar Királyság idején Európa első számú borvidéke volt e térség. Ezért nagy szakmai kihívást láttam abban, hogy őshonos szőlőfajtákat telepítsek vissza a hajdani királyi dűlőkbe.
A 12 alapító tag között van Dujmovics László temerini borász is.
Maurer Oszkár, az egyesület elnöke lapunknak nyilatkozva elmondta, az összefogás főbb céljai között szerepel a szakmai kapcsolattartás és támogatói szándék kialakítása.
– Terveink között szerepelnek szakmai képzések szervezése a határon túli külhoni magyar borászok számára, illetve az olyan őshonos szőlőfajták felkutatása és újjáélesztése, amelyek hajdan sikeressé tették a borvidékeinket. Célunk a környező országok magyar vállalkozóinak a megsegítése, a magyar kormánnyal együttműködve – mondta Maurer Oszkár.
Az egyesület egyik jelentős lépéseként szombaton Budafokon aláírták a II. Kárpát-medencei borszerződést, amelynek egyik legfontosabb pontja a borvidékek fejlesztését célzó Schams Ferenc nevével fémjelzett terv.